MŮŽE NOVÁ ROUBENKA VYPADAT STAŘE?

muze-roubenka-vypadat-stare

Zcela jistě jste si všimli, že kouzlo starých roubenek spočívá zejména ve vzhledu dřeva oprýskaného větrem a deštěm. Povětrnostní vlivy prostě za desítky let se dřevem udělají své.

Díky vývoji strojního vybavení se dnes čím dál více objevují na trhu truhlářské výrobky, které toto „přírodní kouzlo“ věrně imitují. Jedná se o speciální technologii, kdy jsou „kartáčováním“ odebrány měkčí letokruhy a dřevo tak získává letitý vzhled a vypadá staře, i když je nové.

Nemusí ale samozřejmě zůstat jen u tzv. kartáčování. Punc stáří roubence propůjčí také technologie tesaných trámů. Tato velmi stará technologie se sice dnes již moc nepoužívá, ale pro stavby replik památkově chráněných objektů je tato technologie, dalo by se říct, téměř nevyhnutelnou nutností.

V současnosti roubenky stavíme klasickou technologií, kdy si však samozřejmě „pomáháme“ motorovými pilami a jinými technologickými vymoženostmi dnešní doby a původní tesařské řemeslo, mimo jiné také díky větší finanční a časové náročnosti, mizí z povědomí.

Nicméně občas se objeví roubenka nebo jiná stavba, při které je potřeba vzít to ruky tesařskou sekeru a zavzpomínat na řemeslo našich předků.

Za tyto možnosti, děkujeme.