Obecně řečeno, jsou dva druhy lidí, kteří by chtěli bydlet roubence. Jeden si postaví roubenku novou, třeba na zelené louce a ten druhý koupí roubenku třeba i 200 let starou. Novostavby zde rozebírat nechci, spíše se chci zaměřit na staré roubenky s historií.
Říká se, že život píše romány a tak nabytí roubenky v dědictví nebo koupí nás přivede k otázkám rekonstrukce. Jak vlastně rekonstrukci provést? Roubenky jsou totiž dost specifické stavby, které, bohužel, mnohdy stojí jen tak na kamenech uložených na zemi, s absencí hydroizolací. A není ani žádnou výjimkou, jsou-li pod vrstvami dřevěných podlah podlahy hliněné.
V naší praxi jsme se již setkali s množstvím neodborně realizovaných rekonstrukcí spočívajících například v betonové podlaze nalité jen tak na hlínu nebo dřevěnou prkennou podlahu. Takže takto, prosím, ne!!! Základem rozvahy o rekonstrukci, tedy u čeho začít a co dělat, by měla být porada s odborníkem nad sondami zhotovenými do jednotlivých konstrukcí.
Odborník vyhodnotí vlhkost materiálů stěn a podlah, navrhne postup a zajistí např. mykologický test. Tento test je mnohdy velmi důležitý, zejména ve vztahu k vynaloženým investicím, protože existuje-li podezření, že roubenku napadla nějaká plíseň či houba, byla by velká hloupost se při rekonstrukci s těmito neduhy nevypořádat.
Jak jistě všichni tušíte, zejména vlhkost zespod roubenku vlastně zabíjí. Co však s ní? Pryč s ní. Zní to sice jednoduše, ale až tak jednoduché to není. Nicméně řešitelné to je, a to vícero způsoby. V každém případě je řešení případ od případu velice individuální. Je nutné posoudit jak statický, tak technologický stav budovy a další aspekty a navrhnout řešení. Tím může být dokonce i demolice, ale není to podmínkou.
Převážná většina demolic roubenek se provádí pouze z důvodu, že finanční náklady na rekonstrukci jsou větší, než stavba nové roubenky.
Tímto však přicházíme o ten, na začátku zmiňovaný, závan historie.