PROČ ZATEPLIT ROUBENKU

PROČ ZATEPLIT ROUBENKU

Naši předkové říkali, že teplo z roubenky „vyfučí“ jak je to ale dnes?

V dnešní době se díky zdražování energií citelně zvyšují náklady na vytápění nejen roubenek, ale obecně všech staveb. Dřevo je proto ideálním stavebním materiálem, a to pro svou velice malou tepelnou setrvačnost. Dřevěným stěnám roubenky trvá mnohem déle než do sebe akumulují teplo, a proto je v roubenkách a ostatních dřevostavbách velmi rychle příjemně vytopeno. Roubenka tak v létě příjemně chladí a v zimě „nežere“ teplo. Je vyprodukováno pouze tolik tepla, které potřebujeme my ke svému životu, není důvod jej akumulovat do stěn (akumulace = ztráta).

Neustálým zpřísňováním požadavků na tepelný odpor stěn a potřeba průkazu energetické náročnosti stavby jako celku znamená, že roubenku již nelze postavit jen z dřevěných hranolů se spárami vyplněnými izolací, nýbrž je potřeba ji zateplit.

Pro ortodoxní roubenkáře je to sice smutná zpráva, je však potřeba si uvědomit, že je mnohem ekologičtější postavit roubenku z přírodních materiálů, jako je dřevo a konopí, než spáry roubenky vycpávat syntetickými materiály. Uzavření spáry nedifúzním materiálem může navíc způsobit kondenzaci vodních par v místech, na kterých to roubence vůbec neprospívá a hrozí zde rizika tepelných mostů, kumulace vlhkosti, tvorby plísní atd.

Díky vnitřnímu zateplení roubenky čistě přírodními konopnými izolacemi dosáhne roubenka nízkoenergetických hodnot a tato skutečnost se odrazí velice pozitivně v budoucích provozních nákladech na její vytápění.
V takových difúzně otevřených konstrukcích se do budoucna netvoří tepelné mosty a nebude již tedy platit pořekadlo našich předků, že teplo z roubenky „vyfučí“, čímž naše peněženka opět ušetří.